JAK POWSTAŁ DZIEŃ FLAGI  RPPolski naród chcąc oddać należyte honory fladze polskiej za jej wiekowe przewodnictwo, zaczął szukać sposobu na jej uhonorowanie. Oburzony brakiem szacunku do Flagi Polskiej były poseł Edward Płonka, chcąc oddać należyte honory fladze postanowił zawalczyć o to, aby dzień 2 maja był dniem czczącym zasługi flagi polskiej dla narodu. Skąd się wziął ten pomysł? W jednym z wywiadów były poseł Edward Płonka odpowiada na to pytanie : „Mieszkałem przez wiele lat w Szwecji, gdzie Dzień Flagi jest świętem państwowym. Tam bardzo szanuje się barwy narodowe, przed domami znajdują się maszty, na które Szwedzi wyciągają flagi. Nikogo to nie dziwi, a wręcz przeciwnie – flaga jest codziennym elementem życia, zupełnie inaczej niż u nas. Bardzo mi się to podobało – wspomina Edward Płonka. - Dopiero po latach, gdy zostałem posłem, powróciła idea zrehabilitowania polskiej flagi, nadania jej szczególnej rangi. I tak narodził się pomysł ustanowienia Dnia Flagi” – mówi były poseł.

Dzień Flagi Polskiej jest jednym z najmłodszych świąt państwowych.

To właśnie Edward Płonka wykazał inicjatywę i przy aprobacie ówczesnego marszałka Donalda Tuska z redaktorem Andrzejem Zaporowskim przygotowali ogólny kształt ustawy o fladze już w styczniu 2003 roku.

Droga do przyjęcia ustawy przez Sejm okazała się długa i żmudna. Jak sobie przypomina poseł Płonka, który należał do opozycyjnego klubu rządzącej wówczas SLD ,trzeba było przekonywać do jego pomysłu dużą część posłów i przeprowadzić wiele konsultacji z heraldykami i weksylologami na temat flagi oraz pozostałych symboli narodowych.

Po przegłosowaniu przez Sejm RP w styczniu 2004 roku, 397-a głosami dnia 2-go maja, jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Senat wniósł poprawkę zmieniającą Dzień Flagi na Dzień Orła Białego. Poseł z Żywca musiał znów bardzo aktywnie pracować aby Sejm odrzucił senacką poprawkę, uruchamiajac wszystkich zwolenników Dnia Flagi. Pomocne okazały się ulotki dostarczane przez pana Bogdana Rodziewicza, popierające ideę ustanowienia Dnia Flagi.Wielkim zwolennikiem tego pomysłu był także Senator Robert Smoktunowicz, do którego poseł Płonka napisał poniższy list: 

Do batalii o ustanowienie dnia 2-go maja Dniem Flagi RP bardzo aktywnie włączyli się panowie Bogdan Rodziewicz i Leszek Rodziewicz. To oni co roku przy okazji Dnia Flagi interweniują
w mediach o rozpowszechnianie i jak najszersze propagowanie tego święta. Poniższy tekst dobitnie może o tym świadczyć :